X
اخبار و رویدادها

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

چهارشنبه, 13 بهمن,1400
بحران چاقی و روشهای درمان آن بحران چاقی و روشهای درمان آن
By دكتر شيرين بنياد @ 12:04 ب.ظ :: 368 Views :: 0 Comments :: Article Rating
 

تا چند دهه پیش از پوکی استخوان به عنوان بیماری قرن نام برده می‌شد امروزه از چاقی به عنوان بیماری خاموش و بحران جوامع در کشورهای مختلف نام برده می شود چاقی بر اساس معیارهای مختلف اندازه گیری می شود یکی از شایع‌ترین این معیارها ‏bmi بیمار می باشد بر اساس این  معیار فراوانی چاقی در جوامع مختلف از ۱۵ تا ۲۵ درصد در بالغین تخمین زده میشود.درتعریف bmi بالاتر از ۴۰ به عنوان چاقی مرضی یا چاقی کشنده طبقه بندی می شود چاقی به همراه خود بیماری های مختلفی را ایجاد می کند که تحت عنوان بیماریهای همراه با چاقی نامیده می شود .
 بیماری های قلبی /فشار خون /ساییدگی زانو/ افسردگی/ آپنه خواب/ دیابت/ انواع سرطان و ........به وفور در چاقها شایع می‌باشند .
سالهای سال تلاش های مختلفی چه به صورت جراحی چه به صورت دارو و ترکیب آنها با رژیم های غذایی مختلف و ورزش برای غلبه بر افزایش وزن انجام شده است که دربیشتر موارد موفقیت چندانی همراه نداشته است .
تفاوت روشهای مختلف درمان چاقی در ماندگاری کاهش وزن می باشد کمترین موفقیت درکاهش وزن با رژیم های غذایی سنگین دیده می شود!! در واقع بعد از مدتی موفقیت آن کاهش می یابد و بیمار مجدداً به رفتارهای تغذیه ای قبلی برگشته ودچار اضافه وزن می‌شود. روش‌های دارویی غالباً دارای عوارض متعددی بوده و غالبا در کشورهای مختلف دچار ممنوعیت هستند .
به طور کلی ترکیب ورزش و رژیم های غذایی و دارو ها به میزان ۸ تا ۱۲ درصد از اضافه وزن بیمار را طی شش ماه برطرف میکند .
ماندگاری کاهش وزن بعد از انجام هر یک از روشها بسته به نوع روش بین چند درصد تا ۸۰ درصد متفاوت است .
بیشترین کاهش وزن و بیشترین ماندگاری کاهش وزن در روشهای جراحی نوین چاقی دیده می شود. 
افراد چاق از کیفیت زندگی پایینی برخوردار هستند. نازایی در افراد چاق با بی ام ای بالای ۴۰ بسیار شایع بوده و از طرفی بارداری در چنین افرادی بسیار خطرناک می تواند باشد. بیماران چاق در فعالیت های روزمره دچار مشکلات عدیده هستند و کیفیت زندگی پایینی را تجربه می کند .اغلب دچار افسردگی واضح یا افسردگی مخفی می باشند و دچار نوعی از عدم کنترل در غذاخوردن رنج می برند .

 


امروزه چاقی به دلیل تغییر سبک زندگی در جوامع مختلف رو به افزایش است پیش‌بینی شده است که در  ۲۰ تا ۳۰ سال آینده میزان چاقی و اضافه وزن به ۴۰ درصد درجمعیت های انسانی میرسدو هزینه های زیادی را به بیمار و سیستمهای بهداشتی تحمیل میکند.
به طورخلاصه روشهای درما جاقی شامل:
۱- رژیم غذایی میزان موفقیت حدود ۱۰ درصد
۲-ورزش میزان موفقیت حدود ۸تا۱۰ درصد
۳-داروها میزان موفقیت حدود۱۰تا۱۵ رصد
۴-جراحی میزان موفقیت حدود۶۵ تا۸۵ درصد

 

از همراهی شما سپاسگزاریم.

Images
  • بحران چاقی و روشهای درمان آن
Rating
Comments

نام

ایمیل

وب سایت

درباره بیماستان نور شهریار:

این بیمارستان، اینک امیدوار است که با ایجاد سطح خدمات درمانی تخصصی در کلیه زمینه های پزشکی، خود را در زمره بیمارستان های تراز اول کشور جای دهد. بکارگیری پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی سبب فراهم آمدن محیطی گردیده که ارائه خدمات فوق تخصصی از قبیل جراحی قلب را نیز به بهترین نحو ممکن می‌سازد. سیستم بازیافت پروژه مذکور که در دو سطح فاضلاب و زباله طراحی گردیده است با توجه به پیش بینی‌های انجام شده در دفع زباله و فاضلاب نوید بیمارستان سبز (رعایت نکات بهداشتی جهت حفظ محیط زیست) را به دنبال خواهد داشت

آدرس :

شهریار،‌ میدان سپاه، بلوار خبرنگار، شهرک صدف ، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی نور شهریار

کدپستی :

3354684414

تلفن :

10 - 02165577001

فاکس :

1112 داخلی 02165577001

دی ان ان