X

آموزش مادران و شیردهی

 

 

بیمارستان نور شهریار در راستای افزایش رضایتمندی و تأکید بر تغذیه نوزادان با شیر مادر، علاوه بر آموزش در زمان حضور مادران در بیمارستان پیش از ترخیص ، اقدام به ارائه مشاوره شیردهی به صورت رایگان بعد از ترخیص آنان کرده است لذا مادران در صورت نیاز و برای رفع مشکلات شیردهی خود می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 14 با مشاور شیردهی سرکار خانم نجمی تماس گرفته و در صورت نیاز از مشاوره رایگان حضوری برخوردار شوند.

شماره مشاور شیردهی:
شماره تماس :54121-021 داخلی 1530 یا 1314
مشاوره شیردهی : 09054673190

لینک مشاوره شبکه بهداشت شهریار : کلینیک شهید سهراب علی بخشی با شماره تماس 65222911-021 

تغذیه با شیر مادر هم برای مادر و هم نوزادان خوب است. شیر مادر دارای تمام مواد مورد نیاز بدن آنها میباشد. نوزاد در شش ماه اول  تنها به شیر مادر احتیاج دارد. از حدود شش ماهگی تغذیه با غذای جامد شروع میشود و تا دو سالگی یا بیشتر تغذیه با شیر مادر ادامه دارد.

 

برای بسیاری از مادران سوال است که نوزادشان مکرر مایل به شیرخوردن است و آیا شیر آنها کافی نیست؟!

در جواب باید گفت شیر مادر به آسانی و سریع هضم می شود. به علاوه بسیاری از شیرخواران نیاز مبرمی به آرامش و تماس نزدیک با مادر دارند که با مکیدن پستان در وضعیت صحیح تامین می شود. اکثر شیرخواران هر 3-2 ساعت یک بار مایل به شیرخوردن هستند. اما در مراحلی از رشد به نظر می رسد تمام مدت نیاز به شیرخوردن دارند.این حالت در موقع «رشد سریع یا جهش رشد» آن ها که حدود 3-2 هفتگی، 6-4 هفتگی و 3 ماهگی است، مشاهده می شود.در این مراحل شیردهی مکرر منجر به افزایش شیر مادر ظرف 2یا 3 روز خواهد شد.نوزادان خواب آلود اغلب حدود 2 هفتگی جهش رشد داشته و خواب آلودگی آن ها نیز برطرف می شود. گاهی شیرخواران چند بار و زود به زود شیر می خورند که یک خواب 4 ساعته داشته باشند یا پس از این خواب به دفعات بیشتری شیر می خورند که جبران کنند.

گاهی در حالی که مادر شیر کافی تولید می کند و می تواند حتی هم زمان دو شیرخوار را سیر نماید، به دلیل عدم اعتماد بنفس، رفتارهای شیرخوار (مثل گریه زیاد یا مکرر شیرخوردن...)، بیماری یا مصرف داروها... فکر می کند شیر کافی ندارد. پس اگر فقط این احساس را دارید اما شیرخوار وزن گیری خوبی براساس منحنی رشدش دارد و شاداب و سرحال است، جای نگرانی نیست و این کم شدن کاذب یا ذهنی شیر مادر است.باید دقت کنید که حالات مختلف شیرخوار را قبل از بررسی و پیدا کردن علت به حساب ناکافی بودن شیر خود نگذارید.

گاهی اوقات مصرف برخی غذاها توسط مادر، شیرخوار را بیقرار می کند. اما نمی توان اجتناب از غذای خاصی را توصیه کرد مگر آنکه واقعا مادر با خوردن آن غذا متوجه بی قراری شیرخوار شود.گاه با شروع عادت ماهیانه مادر، شیرخوار بی قرار می شود و غالبا در این ایام شیرخواران میل دارند در فواصل کوتاه تری شیر بخورند. گاه اضطراب مادر به شیرخوار منتقل می شود سعی کنید موقع شیردادن آرامش داشته باشید.گاهی شیرخوار پس از شیرخوردن در کمال رضایت به خواب می رود اما بعد از مدت کوتاهی با گریه بیدار می شود این حالت نشان می دهد که شیر کافی نخورده، به دفعات و مدت بیشتری شیرخوار را شیر داده و سعی کنید شیر چرب انتهایی را بخورد و سیر شود.

 

تغذیه مکرر شیرخوار از سینه مادر چه فایده ای دارد؟

با تغذیه مکرر، جریان شیر مادر زودتر و راحت تر برقرار می شود.کودک سریع تر افزایش وزن پیدا می کند.مشکلات کمتری نظیر احتقان پستان ها برای مادر بوجود می آید.مهمترین عامل در افزایش شیر مادر، مکیدن مکرر و تخلیه مرتب پستان ها بر حسب میل و تقاضای شیرخوار در شب و روز می باشد بخصوص تغذیه در شب باعث افزایش شیر مادر می شود به همین خاطر مادران تغذیه نوزاد در شب را فراموش نکنند. چون شیر مادر بر اساس عرضه و تقاضا تولید می شود. یعنی هر چقدر شیرخوار پستان ها را بیشتر بمکد، شیر بیشتری در پستان های مادر تولید می شود.اگر مادری دو قلو داشته باشد و هردو قل را برای مکیدن به پستان بگذارد پستان ها شیر بیشتری تولید می کنند.

 

دفعات شیرخوردن کودک را چگونه باید تنظیم کرد و چطور متوجه سیری و گرسنگی شیرخوار شویم؟

تا زمان برقراری کامل شیرمادر و اطمینان از مناسب بودن منحنی رشد، در هر وعده باید از هر دو پستان به شیرخوار شیر داد تا سبب تحریک تولید شیر شود توصیه می شود ۱۵ روز  اول مادران از هر دو پستان کامل  در هر وعدهنوزادان را تغذیه کنند.پس از به جریان افتادن شیر، برحسب میل و نیاز شیرخوار می توان در هر وعده از یک یا هر دو پستان استفاده کرد. در این صورت باید در شیر دادن به تناوب از پستان ها استفاده شود. مثلاً اگر شیرخوار در یک وعده، ‌از پستان چپ شروع کرده و با پستان راست ختم کرده و در وعده بعدی باید از پستان راست شروع کند.در هر وعده به شیر خوار فرصت دهید به مدت دلخواه به تغذیه از یک پستان ادامه دهد تا قسمت آخر شیر را که سرشار از چربی است، دریافت کند. شیرخوار با رها کردن پستان، به خواب رفتن و یا توقف مکیدن نشان می دهد که تغذیه از پستان اول را تمام کرده است.سپس در صورت تمایل کودک، می توانید پستان دوم را به او عرضه کنید. اگر مایل به گرفتن آن نیست، نگران نباشید. می توانید در نوبت بعدی ابتدا از آن پستان شیر بدهید. به این ترتیب هر دو پستان ها به یک اندازه تحریک خواهند شد.

 

آیا به شیرخوار در طول شب هم باید شیر داد؟

بلی، شیرخواران به دلایل مختلف شب ها بیدار می شوند و به آغوش و شیر نیاز دارند. تحریک پستان از طریق تغذیه شبانه شیرخوار برای حفظ تولید شیر لازم است. میزان ترشح هورمون تولید کننده شیر در شب بالاتر است. بنابراین با تغذیه شبانه شیرخوار، علاوه بر رفع نیاز او، شیر بیشتری تولید می شود و از بارداری زودرس پیشگیری می کند. کودک را نزدیک خود بخوابانید؛ در این صورت می توان در حال خواب و بیداری شیر بدهید و چرت بزنید.

 

آیا کودکانی که شیر مادر می خورند نیاز به مکمل های ویتامینی و مواد معدنی دارند؟

انواع ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد نوزاد و شیرخوار در شیرمادر وجود دارند اما مقدار آنها از مادری به مادر دیگر متفاوت است و برخی تحت تاثیر غذای مصرفی مادر قرار دارند. اما اگر ذخیره ویتامین بدن مادر کافی باشد محتوی ویتامین‌های شیرمادر نسبتا ثابت خواهد بود. براساس دستور عمل کشوری مصرف مکمل ویتامین‌های A+D برای شیرخواران توصیه می‌شود. شیرخواری که انحصاراً از شیر مادر تغذیه می کند ویتامین D را از منابع مختلفی شامل: عبور از جفت، ساخت در داخل بدن از طریق تابش نور خورشید و دریافت ویتامین بدست می‌آورد. ذخایر ویتامین D شیرخوار متولد شده از مادر طبیعی تا 2 ماهگی تخلیه می گردد ویتامین D شیر مادر ارتباط خوبی با دریافت ویتامین D مادری دارد. چون غلظت ویتامین D شیر مادر با قرارگیری مادر در مقابل نور خورشید افزایش می یابد، لذا غلظت ویتامین D شیر مادر در ماه های تابستان زیاد می شود. تابش نور خورشید می‌تواند یک منبع ویتامین D برای شیرخواران باشد اما از آنجا که به میزان آفتابی که آنان دریافت می‌کنند توجه کافی مبذول نمی گردد و بچه ها پوشیده نگهداری می شوند دادن مکمل ضروری است. در مقایسه با ویتامین های محلول در چربی، ویتامین K به آسانی از طریق جفت از مادر به جنین منتقل نمی شود. به جز تزریق عضلانی 1 میلی گرم ویتامین K در موقع تولد، هیچ توصیه دیگری جهت دادن ویتامین K تکمیلی وجود ندارد. در مورد مواد معدنی، آهن یک ریزمغذی اساسی در تغذیه دوران شیرخواری است. برای پیشگیری اولیه از کم‌خونی فقر آهن استفاده از غذاهای کمکی غنی شده با آهن، اجتناب از مصرف شیرگاو، استفاده از غذاهای حاوی ویتامین C توصیه می شود. برای پیشگیری ثانویه، غربالگری شیرخواران بین 9 تا 12 ماهگی و تکرار آن در 18 ماهگی از نظر غلظت هموگلوبین توصیه شده است که ممکن است برای همه شیرخواران و یا فقط افراد در معرض خطر به کار رود. شیرخواران نارس به آهن بیشتری نیاز دارند. در کشور ما بر اساس دستورعمل کشوری، برای کلیه کودکان چه با شیرمادر تغذیه شوند چه با شیر مصنوعی، ویتامینA با دوز 1500 واحد بین المللی در روز و ویتامین  D با دوز 400 واحد بین المللی در روز (معادل یک سی سی قطره A+D) از روز 5-3 تولد و همزمان با غربالگری هیپوتیروئیدی نوزادان تا پایان 2 سالگی داده می شود. برای کلیه شیرخواران رسیده و سالم نیز که با وزن طبیعی متولد می شوند دادن قطره آهن از پایان 6 ماهگی و هم زمان با شروع تغذیه تکمیلی به میزان 15 قطره در روز (1 میلی گرم به ازا هر کیلوگرم وزن بدن کودک در روز) توصیه می شود و تا پایان 2 سالگی ادامه می یابد.

 

چه حالتی را برای شیردهی باید انتخاب کرد؟

مکیدن صحیح و مکرر پستان در وضعیت صحیح مهم ترین عامل افزایش شیرمادر است.

 

                                            

آیا باید مدت زمان تغذیه شیر مادر را محدود کرد؟

به مکیدن و بلعیدن شیرخوار حین تغذیه دقت کنید و به محض کند شدن مکیدن و بلعیدن، او را از یک پستان به پستان دیگر جا به جا کنید. البته توجه داشته باشید که ترکیب شیرمادر در هر وعده تغییر می کند. در ابتدای تغذیه شیرخوار رقیق تر و در انتهای هر وعده چرب تر و پر انرژی است پس با محدود نکردن مدت تغذیه او سعی کنید شیرخوار شیر چرب انتهایی را دریافت نماید.

برای کنترل منحنی رشد شیرخوار به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.

 

در دوران شیردهی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

از دادن سایر مایعات به شیرخوار زیر ۶ماه پرهیز کنید. از بطری و گول زنک استفاده نکنید. در صورت لزوم بهترین شیر کمکی، شیردوشیده شده مادر (یا شیر دایه)است که در پایان هر وعده تغذیه شیرخوار می توانید بدوشید و با فنجان به او بدهید.

آرامش داشته باشید چون اضطراب و نگرانی مانع رگ کردن پستان و جریان یافتن شیرمی شود. سعی کنید گرسنه نمانید و غذاهای تازه و طبیعی مصرف کنید، مصرف غذاهای مغذی به مقدار کم و دفعات بیشتر بهتر از۲ تا۳ وعده غذا با حجم زیاد است، رژیم لاغری نگیرید، در حد رفع تشنگی خود آب و سایر مایعات بنوشید، فعالیت جسمی مناسب داشته باشید، از استعمال دخانیات و قرص های پیشگیری از بارداری ترکیبی پرهیزکنید، نسبت به توانایی خود برای شیردهی اعتمادبنفس و اطمینان خاطر داشته باشید.

 

مادر شیردهی که مشکوک‌ به ابتلا به کرونا هست، شیردهیش رو‌ ادامه بده؟

شیرمادر فواید بی‌نظیری داره و ویروس‌های تنفسی معمولا از طریق شیر منتقل نمیشن. به همین دلیل مادر احتیاطهایی که در ارتباط با دیگران رعایت میکند، را در مورد شیرخوار همانطور رفتار کند.

کودک را نبوسید.

وقتی فاصله‌ی کمی با شیرخوار دارید مثل زمان شیردهی از ماسک استفاده کنید.

قبل و بعد از تماس با شیرخوار دستهاشی خود را بشویید(شستن مکرر پستان با آب و صابون توصیه نمی شود زیرا باعث خشکی و ترک نوک پستان می شود).

اگر سطحی آلوده به قطرات سرفه و‌ عطسه‌ هست حتما ضدعفونی شود.

درصورتی که مادر شررایط شیردهی را ندارد میتواند شیر را بدوشه و با استفاده از  فنجان یا قاشق تمیز به نوزاد دهید.

شیر مصنوعی علاوه بر مشکلات فراوانی که بوجود میاورد دیر هضم است و شیرینی زیاد دارد؛ اگر به نوزاد داده شود مدتی را خواهدخوابید که درنتیجه طلب شیرنمی کند بنابراین شیر باارزش مادر را نخورده ، به سینه مادر دستور تولید شیر نداده ، اعتماد به نفس مادر را کم کرده، میکروب‌های مفید دستگاه گوارش نوزاد را مختل کرده و او را درمعرض مواد الرژن قرار میدهد  درنتیجه سلامت نوزاد وهم سلامت مادر به خطر می افتد.

پس لطفا ۶ماه اول فقط شیرمادر

و شکرگزاری از اینکه قانون عرضه و تقاضا بر‌ستان مادر حاکم است یعنی هرچه شیرخواربیشتر برداشت کند بیشتر تولید می شود.

اگر احساس می کنید کم شیر هستید با توجه به دفعات ادرار ومدفوع و تغییر وزن نوزاد وشیرخوار قضاوت کنید که بی جهت دچارمشکل نشوید.

دفعات دفع ادرار و مدفوع نوزادان در روز اول حداقل یکبار یا بیشتر، در روز دوم حداقل دوبار یا بیشتر و روز سوم حداقل سه بار یا بیشتر خواهد بود. از روز پنجم به بعد ۶ تا ۸ بار دفع ادرار و مدفوع در روز، نشان دهنده کافی بودن شیر مادر است. از یک ماهگی به بعد شیرخوار ممکن است هر دو تا سه روز، دفع مدفوع داشته باشد.

درباره بیماستان نور شهریار:

این بیمارستان، اینک امیدوار است که با ایجاد سطح خدمات درمانی تخصصی در کلیه زمینه های پزشکی، خود را در زمره بیمارستان های تراز اول کشور جای دهد. بکارگیری پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی سبب فراهم آمدن محیطی گردیده که ارائه خدمات فوق تخصصی درمانی و مراقبتی را نیز به بهترین نحو ممکن می‌سازد. 

اطلاعات تماس:

آدرس :شهریار،میدان سپاه،بلوار خبرنگار،شهرک صدف،بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی نور شهریار

کدپستی : 3354684414

تلفن گویا: 54121-21(98+) _ 10-65577001-21(98+)

فاکس : 65577001-21(98+) داخلی 112

دی ان ان